Laptop Case Cover for 14-inch Lenovo Flex 7 14IAU7 14IRU8 & Lenovo Slim 7 14IAP7 14IRP8,PU Leather Bag Notebook Protective Shell Sleeve with Pen Holder (14 inch Flex 7/Slim 7, Burgundy)
★★★★★ 4.4 47 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by rightwayflaggingandsigns.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This case will only fit the following laptop models. Please check to be sure! Lenovo Flex 7 14IAU7 , 313.1* 224.9 * 17.4 mm (12.32 * 8.85 * 0.69 inches) Lenovo Flex 7 14IRU8 , 313.1 * 224.9 * 17.4 mm (12.32 * 8.85 * 0.69 inches) Lenovo Slim 7 14IAP7 , 312.4 * 221.4 * 14.6 mm (12.29 * 8.72 * 0.57 inches) Lenovo Slim 7 14IRP8 , 312 * 221 * 14.9 mm (12.28 * 8.7 * 0.59 inches)Not suitable for other models, to avoid wasting your time, it is highly recommended to check your laptop model and dimensions before purchasing.Product Parameters: Outer dimensions: 320*237*25mm Weight: 352g Color: dark gray, dark blue, burgundy Style: high-end, business, suitable for work, study, entertainment, travel, home use and other scenesUnique design: 2 in 1 design, magnetic adsorption, easy to install and use Designed with heat dissipation holes on the back. Side bandage ring for stylus storage. The overall length of the case is about 3mm longer than the laptop, providing excellent protection.Lihong Store is committed to serving every customer, we will check every case to ensure that you receive the perfect product, support 24 hours E-mail service, welcome to inquire and purchase!
  • Protective sleeve parameters: L-W-H: 320*237*25mm, weight: 0.78 lbs, If you need to use the Tablet Mode and Rotation function, please refer to the picture to re-install the case.
UPC 737494201438
Brand forubar
Color Burgundy
Pattern Sports
Shell Type Hybrid
Form Factor Case
Manufacturer Lihong
Item Dimensions 12.6 x 9.33 x 0.98 inches
Compatible Devices Lenovo Flex 7 14IAU7/14IRU8, Lenovo Slim 7 14IAP7/14IRP8
Enclosure Material Polyurethane
Additional Features Heavy Duty Protection, Travel
Age Range Description Adult
Water Resistance Level Not Water Resistant
Compatible Device Size Maximum 14 Inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
47 ratings | 19 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (38)
4 stars
5% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (5)