WH-LN1415190CH24, 24 pcs Chrome Bulge Acorn Wheel Lug Nuts 14x1.5 Closed End 1.9" XL Tall 3/4" Hex
★★★★★ 4.2 34 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by rightwayflaggingandsigns.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • The overall length of the lug nut is 1.90" and the thread pitch M14x1.5 with conical 60 degree seat. The hex size is 3/4".
UPC 600192932839
Brand TC Sportline
Color Chrome
Size Name 1.9” Tall x 24 pcs
Metal Type Carbon Steel
Unit Count 24 Count
Drive Style External Hex
Part Number WH-LN1415190CH24
Thread Size 1.5 inches
Thread Type Iso Metric
Finish Types Polished
Grade Rating industrial
Manufacturer TC Sportline
Thread Style Metric, Internal
Fastener Type Wheel
Item Diameter 0.75 Inches
Material Type Carbon Steel
Exterior Finish Chrome
Item Dimensions 1.9 x 0.75 x 0.75 inches
Number of Pieces 24
Screw Head Style acorn
Inside Thread Size M14 x 1 5
Maximum Shear Strength 310 MPa
Compatible Groove Diameter 14 Millimeters
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
34 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (27)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (4)